| Item | Value |
|---|---|
| Model No. | GLC-6(A) |
| Light source | one main light two auxiliary lights |
| Battery Capacity | 6.8Ah rechargeable li-ion battery |
| Lighting modes | main light - auxiliary - SOS |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Main light current | 480mA |
| Power of main light | 1.78W |
| Illuminous | 232lum |
| Brightness | 13000lux |
| Life span of main light | 100000hrs |
| Battery cycles | 1200 cycles |
| Working time | 15hrs |
| Weight | 217g |
| Material | PC |
| Water-proof grade | IP68 |